Yağmur Ceren KURAL, Özge TAN

Bulut Reyhanoğlu ve Fırat Sayıcı’nın konuk olduğu, moderatörlüğünü İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhan Kandemir’in üstlendiği “Kısa Film Üretiminde Yeni Eğilimler” paneli İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda düzenlendi.

Shortbyshort.com’un kurucusu ve yapımcı Bulut Reyhanoğlu, “Öykülerimizle varız, onlarla var oluruz” sloganıyla yola çıkan shortbyshort.com’un kuruluş sürecinden bahsederek amacının, kısa film kültürünün herkese ulaşması ve insanlara kısa filmin bir öğrenci işi değil, film olduğunu göstermek olduğunu özetledi.

Gelecekte kısa filmin hakim olacağını ifade eden Reyhanoğlu, “Bir yarışmaya maalesef 10 film seçiliyor ama yüzlerce film başvuruyor ve seçilmeyen filmleri hiçbirimiz izleyemiyoruz. Bu filmlerin kendilerini göstermesi gerekiyor. Shortbyshort.com bunun için kuruldu” dedi. Kısa filmin hep var olacağını dile getiren Reyhanoğlu, kısa filmin uzun film çekecek bir yönetmen için asla başlangıç aşaması olmadığını söyledi ve sinemayı, “Sinema, anlatmak istediğiniz şeydir” diyerek tanımladı. Ünlü firmaların sanata doğru kayarak reklamlarını kısa film olarak sunduğuna dikkat çeken Reyhanoğlu, dünyada kısa filme ilginin çok yoğun olduğunu vurguladı.

“Sinema Kolektif Bir İştir”

Sinema yazarı Fırat Sayıcı kısa filmin geleceğinin değerlendirerek, Cannes Film Festivali’nin bölümü Short Film Corner’ı Türkiye’ye getirmeye çalıştığını kaydetti. Her çekilen filmin bir sonraki çekilecek filme bir adım ve umut olduğunu dile getiren Sayıcı, “Sinema kolektif bir iştir. İlla ki senaryo dört dörtlük olacak diye bir şey yok. Çekim sırasında akıldaki fikirler yine olgunlaşıyor” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: