Harika UYGUR’dan CAST Desteği

Yönetmenlerimizin yeni kısa film çekmelerine yardımcı olmak adına gerek sektörden gerek sektör dışından sizlere kaynak ve destek yaratmak için yola çıktı.İlk desteğimiz Sevgili HARİKA UYGUR’dan geldi. Yıl sonunda rating sonuçlarına göre ilk 10 filme giren yönetmenlerimizden yeni kısa filme başlayacaklar arasından kendiği seçtiği bir senaryonun castı uluslararası cast direktörü @harikauygur tarafından yapılacaktır.

HARİKA UYGUR KİMDİR?
İstanbul’da doğdu. Uzun yıllar Osman F. Seden’in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Sektörün en önemli şirketlerinden olan IFR’ye 1994 yılında katıldı.

Ezel Akay’ın yönetmen yardımcılığından sonra 1997 yılında cast direktörü olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında kendi adına cast direktörlüğü şirketini kurdu.

2009 yılında European Film Promotion’a (EFP) bağlı Uluslararası Cast Direktörleri Birliği’ne (ICDN) katıldı. 2012’de Türsak Vakfı üyesi oldu. Aynı yıl merkezi USA’da bulunan dünyanın en büyük Cast Direktörleri Birliği olan CSA’dan davet alarak ilk uluslararası üyelerinden biri oldu.

“Yekta Kopan ile Okumak ve Yazmak” isimli workshop’a katılarak girdiği yazma sürecinin sonunda kolektif bir proje hazırladılar. Bu proje “İpekli Mendil” isimli öykü sözlüğüne dönüştü Can Yayınları’ndan yayınlandı.

Yine Yekta Kopan’ın “Fil Mezarlığı” adlı hikâyesinden yola çıkarak bir kısa film yönetti.

Kısa filmiyle Cannes Film Festivali Kısa Film Köşesi’ne katıldı. 2016 yılının Mayıs ayında, verdiği workshopla aynı ismi taşıyan “Bu Rol Senin” Destek Yayınları’ndan yayımlandı.

Üç Maymun, Mustang, Nokta, Sarmaşık, Araf gibi uluslararası alanda da başarı göstermiş pek çok yerli yapımın cast direktörlüğünü yapan Harika Uygur, G.O.R.A., Neredesin Firuze, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Uzun Hikaye, Silsile, Tatlı Biber Diyarım gibi popüler yapımlarda da oyuncu seçimi görevini üstlendi.

Türkiye’de evrensel ölçütte cast direktörlüğü yapan ilk kişi olarak tanınan Harika Uygur, ‘Mustang’ filmindeki cast çalışmasıyla Locarno Film Festivali’nde ‘Avrupa Cast Direktörü’ ödülünün sahibi oldu. Aynı zamanda Amerikan Film Akademisi üyesidir.

Araç çubuğuna atla
Bitnami