Mavi Kelebek (Belgesel Film) desteklerinizi bekliyor

Filmin Konusu Ne?

Lee Choeng Choe ve Moon-Tae adlı Güney Koreli iki ressam, şekiller ve renkleri kullanarak kültürlerini tanıtmak, sevgi dolu ve şiddetsiz bir ütopyayı birlikte hayal edebilmek için dünyayı dolaşırlar. Güney Kore’den başlayan, yaptıkları resimlerle dünyayı gezerek ve başkalarına da çizim yaptırarak eğlendikleri sergileriyle dünyaya bir iyilik mesajı verirler. Güney Kore, Türkiye ve Ukrayna’da olacak sergilerinde yaşadıkları, hazırlık aşamaları ve zorluklar, insanlarla etkileşimleri ve kazanımlarını konu eden Mavi Kelebek, hem bu iki ressamı hem de sergilerine katılan insanları olumlu anlamda değiştirdiğini gözlemler.
(İki ressamın, kültürlerine özgü resimlerle, iyilik ve sanatla yarattıkları kelebek etkisini Güney Kore’den dünyaya yaymak için çıktıkları seyahati anlatan film)

Ben Kimim?
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema ve Tv bölümünden mezun oldum. Eğitimi süresince kısa film, öykü, şiir ve video art alanlarında çalışmalar yaptım. Yaptığım 3 kısa film ulusal ve uluslararası birçok kısa film festivalinde gösterildi. Özel bir şirkette video üreticisi olarak çalışmaya devam ederken, görsel sanatlar ve edebiyat alanlarında üretmeyi sürdürmekteyim ve üretkenliğimi destekleyecek çalışmalar yapmaya devam etmekteyim.

Filmografi
2016 – Kırbaç / The Whip (Belgesel)
-KısaKes Galaksi Türk Kısaları Seçkisi – 2016

2016 – Negative (Deneysel)
-KısaKes Galaksi Türk Kısaları Seçkisi – 2016
-Second Asia International (Wenzhou) Youth Short-Film Exhibition – 2016

2017 – Renkler ve Su / Colors and Water (Belgesel)
-Kristal Turna Kısa Film Festivali – 2017
-Zagreb Green Fest – 2017
-Voices from the Waters International Traveling Film Festival – 2017

NEDEN DESTEK OLMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ?
Sanatsal Yaklaşım

Lee Choeng ve Moon-Tae’nin yaptığı sergilerde hazırlanış aşamasından performans aşamasına kadar yaşadıklarını şiirsel bir sinematik dille yansıtacağım. Ressamların kullandığı tekniklerden ve dans, müzik ve resim ekseninde sergiledikleri performanslardan esinlenerek filmde soyut sekanslar kullanacağım. Bu sekanslardan biri harfleri gülen yüzlere benzettikleri resimler ile sonsuz fonda çekilecek görüntülerin orijinal müzikle harmanlanarak metrik kurgulanmasıyla oluşacak. Türkiye’de ve Güney Kore’de sokaklarda, trenlerde, kafelerde günlük yaşantılarında resim çizerken veya sadece seyahat ederken çekilecek görüntüler ile mavi rengi ve şekilleri ön plana çıkararak bu hikayeyi anlatmayı planlıyorum. Filmin omurgası “Let’s go to the utopia Butterfly” şiirinden yola çıkılarak kurulacak. Güney Kore’den başlayan, şekiller ve renklerle sevgiyi, Güney Kore kültürünü tanıtmayı amaçlayan, yeni bir dünya hayal ettirmek isteyen mavi bir kelebek etkisi. Lee Choeng ve Moon-Tae, yapacağımız röportajda neden resim yaptıklarını, çizdikleri resimlerle neler anlatmak istediklerini, asıl mesajlarının ne olduğunu, neden insanlara da çizim yaptırdıklarını anlatacaklar. Kültürler arası bağın önemini vurgulayacak olan bu film uluslararası film festivallerinde ve TV kanallarında gösterime girecek.
Bu iki Güney Koreli ressam kültürlerinin özünde bulunan iyilik ve mutluluğu yaymak için sanatlarını kullanıyorlar. Bunu yaptıkları sergilerde misafirlerine de resim çizdirerek, onlarlar her şeyi paylaşarak yapıyorlar. Ben de bu filmin yapım sürecini sizinle paylaşıp birlikte yapmaya karar verdim.

Filmin Bütçesi ve Ne İçin Kullanılacağı

Filme olan destekleriniz 2019 Ocak’ta yapılacak Güney Kore çekimleri için ulaşım, konaklama ve ekipman masraflarının karşılanması için kullanılacak. Ayrıca Türkiye’de eksik kalan Kapadokya ve Ankara çekimleri de tamamlanacak. Post-Prodüksiyon işlemleri de İstanbul’da fonlarınız sayesinde 2019 Mart’ta tamamlanmış olacak.

Neden farklı? Neyi değiştirmek istiyorum?

Mavi Kelebek projesi sıradan bir sanatçının dünyayı seyahat etmesini anlatmıyor.

  • Bütün dünyaya yeni şekiller ve renklerle yeni bir ütopya hayal ettirmeyi amaçlıyor.
  • Özünde mutluluk, iyilik kavramlarının Avrupa’dan tamamen farklı tanımlarıyla yola çıkarak başka bir bakış açısı sağlıyor.
  • Güney Kore alfabesi ve öz kültüründen yola çıkarak yapılan resimlerle tüm dünyaya ilham olmayı amaçlıyor.
  • Yapılan sergilerde misafirlere de resim yapma ve bu duyguyu paylaşma imkanı sağlanıyor.

Başka nasıl sana destek olunabilir?

  • Projemize sayfamızın linkini arkadaşlarınızla paylaşarak ve tanıtarak da yardımcı olabilirsiniz.

Çok teşekkür ederiz!

https://www.fongogo.com/Project/mavi-kelebek-belgesel-film
Araç çubuğuna atla
Bitnami