İstanbul Okan Üniversitesi 10. Öğrenci Filmleri Kısa Film Festivali Bu Yıl 10. Kez Yapılacak!

2010’da başlayan, bu yıl onuncusu gerçekleştirilecek olan İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması ödüllerini dağıtmaya hazırlanıyor. Önceki yıllarda pek çok üniversite öğrencisinin kurmaca ve belgesel kategorilerinde ürettiği filmleriyle katıldığı yarışmaya yine çok sayıda öğrencinin katılımı bekleniyor.

  1. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, sinema eğitimi alan ya da sinemaya gönül vermiş üniversiteli gençlere, ürettikleri filmlerle kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratmayı, üretimlerini paylaşmalarına olanak sağlamayı ve ödül alan filmleri desteklemeyi amaçlıyor. Yarışma ayrıca, geleceğin sinema yönetmenlerinin yetişmesine ve keşfedilmesine de ön ayak olmayı hedefliyor.

Bu yıl da Belgesel ve Kurmaca alanında olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak yarışmanın ödülleri, İstanbul Okan Üniversitesi Kampüsü, Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’nde 22 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

Yarışmaya başvuran filmler, ön jürinin seçiminden sonra yönetmen, görüntü yönetmeni, sinema yazarı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan asıl jüri tarafından değerlendirilecek. Geçtiğimiz sekiz sene boyunca bir ulusal öğrenci kısa film yarışması olarak bini aşkın film başvurusunun gerçekleştiği İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu sene geçen yıl olduğu gibi Kısa Film Festivali kapsamında yer alacak.

Bu yıl Festivale liselilerin ürettiği kısa filmlerin de yarışacağı bir kategori ekleniyor. Liseliler Arası Kısa film Yarışması da festival kapsamında liselilere ödül dağıtacak.

Kurmaca ve Belgesel kategorilerinde sahiplerini bulacak olan birincilik ve jüri özel ödüllerinin yanı sıra bu yıl yine yarışma kapsamında bir Sony Professional özel ödülü de verilecek ve kısa film yönetmenlerinin teknik anlamda da desteklenmesi ve gelecek projeleri için teşvik edilmesi sağlanacak. Bunun yanında Kısa Film Yönetmenleri Derneği de En iyi Kısa Film yönetmeni ödülü verecek.

Festival kapsamında finale kalan filmler 20-21 Nisan günlerinde, İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Osman Hamdi Bey Konferans salonunda gösterilecek. Belgesel ve Kurmaca yarışma filmlerinin karışık halde gösterileceği her seansın ardından film ekipleriyle soru-cevap bölümüne geçilecek. Ayrıca festivalde Sinema Yazarları Derneği’nin seçtiği “SİYAD Beşlisi” kısa film gösterimleri de yapılacak.

Panel ve söyleşilerin yanı sıra bu yıl festivalde iki önemli atölye düzenleniyor. “Kısa Film ve Kurgu” başlıklı atölye ünlü kurgucu Mustafa Preşeva tarafından gerçekleştirilecek.

Short by Short tarafından desteklenen FilmYAP! Atölyesi de bu yıl ikinci kez yapılacak ve on finalist proje yarışarak sonunda iki kısa film projesi senaryodan post-prodüksiyona varan yapım desteği kazanacak.

Bu yıl ayrıca Cast Ajansı sahibi, oyuncu koçu Tümay Özokur da festival kapsamında “Oyuncu Olmak İsteyen Parmak Kaldırsın” başlıklı sinemada oyunculuk konulu atölyeyi gerçekleştirecek.

Festivalin başvuruları bu yıl Filmfreeway sitesi üzerinden yapılıyor. https://filmfreeway.com/submissions

 

Festivalle ilgili diğer bilgilere ve festival programını ise www.okan.edu.tr/kisafilm adresi üzerinden ulaşabilir.

 

Festival bilgileri için: www.okan.edu.tr/kisafilm

 

letişim:

Görkem Önal

02166771630-2731

gorkem.onal@okan.edu.tr

 

Adres: İstanbul Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Sinema-TV Bölümü- Tuzla Kampüsü Formula 1 Yanı, 34959, Tuzla / İSTANBUL

 

 

Araç çubuğuna atla
Bitnami