3. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması için başvurular başladı

DenizBank ve TÜRSAK Türk sinemasına destek vermeyi sürdürüyor

 

DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması için başvurular başladı

DenizBank’ın kültür ve sanatı toplumun geniş kesimleri ile buluşturma misyonu doğrultusunda, Türsak Vakfı işbirliğinde hayata geçirdiği 3. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması için başvurular başladı.

Sinema sanatının gelişimine destek sunmak amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen projeyi değerlendiren DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “DenizBank olarak kültür ve sanatın tüm dallarına kurulduğumuz günden bu yana destek vermeyi toplumsal görev bildik. Geride bıraktığımız 2 senelik süreçte, hikayeleriyle, senaryolarıyla Türk sinemasına iz bırakacağına inandığımız genç yeteneklere ulaştık. Bu yıl da senaryo konusunda hevesi olan profesyonel ya da amatör ruha sahip tüm senaristlerimizi yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz” dedi.

 

İşbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar, “DenizBank ile başlattığımız bu projenin asıl amacı sinemamızın en büyük ve belirleyici ihtiyacı olarak gördüğümüz iyi senaryo yazımının altyapı ve geleneğini oluşturmak, onu çağdaş sinemanın bilgi birikim ve senaryo aktörleriyle buluşturmaktır. Büyük bir ilgi gören ve her yıl daha da geliştirerek 3.sünü gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği Türk sinemasına emek veren herkese armağan ediyoruz” dedi.

 

DenizBank, kültür ve sanatın her dalını toplum için erişilebilir kılmak vizyonu kapsamında, yetenekli senaristlerin kendilerini ifade etmelerine katkı sunmak üzere Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın üçüncüsünü hayata geçiriyor.

Yetenekli senaristler için özgün platform

Türkiye’de sinema ve senaryo konusunu gündeme taşımak ve senaryo yazma konusunda isteği olanlara alan açmak amacıyla iki yıldır başarıyla sürdürülen DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın üçüncüsünde projelerin seçimi iki aşamalı olarak yapılacak.

Ön jürinin yapacağı değerlendirmeyi geçecek 20 senaryo projesi; TÜRSAK adına Yarışma Küratörü Gökhan Mutlay ve Ömer Faruk Sorak’ın başkanlığını yaptığı; Devrim Yakut, Esin Küçüktepepınar, Gülin Üstün, Perihan Yücel, Sertaç Demirtaş, Suavi Doğan, Şebnem Aksoy ve Timur Savcı’dan oluşan ana jüri tarafından ikinci bir değerlendirmeye alınacak. Ana jürinin yapacağı değerlendirme sonrası belirlenecek ilk üç senaryo ödül töreni gecesinde açıklanacak.

Birinci seçilecek eser 30.000 TL para ödülü ve yabancı bir senaristten senaryo doktorluğu, ikinci seçilecek eser 15.000 TL ve Türk bir senaristten senaryo danışmanlığı, üçüncü seçilecek eser ise 10.000 TL ve Türk bir senaristten senaryo danışmanlığı ile ödüllendirilecek.

En iyi film kategorisinde ise Alin Taşçıyan, Burak Sağyaşar, Cemal Okan, Cihan Aslı Filiz, Demir Karahan, Kadir Doğulu ve Pelin Karahan’dan oluşan jüri en iyi filmi seçecek. Yarışmanın En İyi İlk Film ayağını kazanacak eser, 25.000 TL tutarındaki Özel DenizBank Ödülü’ne hak kazanacak.

“Sanata Evet demeyi sürdüreceğiz”

Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, şöyle konuştu: “DenizBank olarak kurulduğumuz günden bu yana ülkemizin gelecek nesillerine sağlıklı bir miras bırakmak amacıyla, sanatı topuma yakınlaştıracak projelere yatırım yapıyoruz. TÜRSAK ile 3. yılına giren işbirliğimiz ile de sinema sanatına gönül vermiş yetenekli senarist gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratmaktan mutluluk duyuyoruz. Kültür ve sanatın gelişimi ve geniş kitleler tarafından erişilebilirliğinin, ülkemizin aydınlık yarınları için önemli bir gösterge olduğu bilinciyle, bu alanlara desteğimizi sürdüreceğiz”.

“Türk sinemasına emek veren herkese armağan olsun”

TÜRSAK adına değerlendirmelerde bulunan TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar konuşmasında 3.sünü gerçekleştirdikleri yarışmayı Türk sinemasına emek veren herkese armağan ettiklerini söyledi. Yaşar; “ “Film kağıt üzerinde biter” der iyi prodüktörler, bu sağlam bir senaryodur. Bir filmin kaderi, her şeyidir. İyi bir senaryo yoksa, iyi bir film de yoktur. Onca emek, onca çaba, onca fikir, onca para, onca hayal uçup gider. İyi senaryo yaratıcılık demek, iyi senaryo, mimari demek, iyi senaryo hikaye, karakter, çatışma ve matematik demektir. İyi senaryo; bilgi, bilimsellik ve tecrübeyle yeteneğin terbiye edilmesi demektir. Bu nedenle hayata geçirdiğimiz yarışmayı çok önemsiyor, DenizBank’a da katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

Yarışma için son başvuru tarihi 9 Temmuz 2018

  1. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması için son başvuru tarihi 9 Temmuz 2018. Hem Senaryo hem de film için başvuru yapacak adayların eserlerinin, daha önce herhangi bir yarışmada yer almamış olması gerekiyor. Yarışmaya ilişkin detaylar internet sitesinden öğrenilebiliyor.

Kazanan projeler uluslararası yarışmalara ve destekçi kurumlara gönderilecek

Yarışmada kazanan ilk üç projenin senaristi, senaryoların geliştirilmesine dair en az üç aşamalı, kapsamlı bir çalışma yapacaklar. Danışmanla yapılacak toplantılar sonrası senaristler, senaryo doktorunun bitiş kararına dek senaryolarını geliştirmeye devam ederken, kazanılan ödül tutarı da çalışma evreleri tamamlandıkça bölünerek verilecek. Tamamlanan senaryolar, TÜRSAK Vakfı’nın desteği ile uluslararası yarışmalara ve destekçi kurumlara gönderilecek. Aynı zamanda birinci seçilen eser, Taff Yapım Şirketi’nin senaryo bölümüne sunulacak ve değerlendirme sonucunda kabul edilmesi durumunda filme çekilecek.

Türsak Hakkında

1991 yılında, sinema, televizyon, güzel sanatlar, basın, iş ve politika dünyasından tanınmış 215 üyenin katılımıyla kurulan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı – TÜRSAK; 25. yılını doldurmuş olan özerk bir vakıftır. Bugüne kadar onlarca değerli yönetmen, yüzlerce sinema öğrencisi ve sektör çalışanı yetiştiren TÜRSAK Vakfı, sektörel endüstriye kaliteli elemanlar kazandırdı. Diğer taraftan yüzlerce uluslararası festival projesi üreten vakıf; aynı zamanda 2005-2008 yılları arasında, Türkiye’nin uluslararası tanıtımı adına en kaliteli, en büyük projelerinden biri olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni gerçekleştirdi. Kurulduğu günden bugüne kadar ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda hareket eden, yegâne amacı kamuoyuna hizmet etmek olan TÜRSAK Vakfı; gerçekleştirdiği organizasyonlarla kitlelerin bilinçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunan bir vakıftır.

TÜRSAK Vakfı’nın yönetimi, Mayıs 2015’ten itibaren Fehmi Yaşar başkanlığındaki yeni kurul tarafından yürütülmektedir. Vakfı daha şeffaf, daha profesyonel ve daha yenilikçi çalışmalarla geleceğe taşımayı amaçlayan yeni yönetim, varolan mevcut projeleri güncellemeyi ve ihtiyaçlara göre yeni projeler hayata geçirmeyi de hedefliyor.

 

DenizBank Hakkında

DenizBank, gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlama hedefi ile bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak 1938 yılında kurulmuştur. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan DenizBank’ı, Avrupa’nın önde gelen finans gruplarından Dexia Ekim 2006’da bünyesine katmıştır. 6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren DenizBank, 28 Eylül 2012 itibariyle Rusya’nın en büyük ve köklü bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye devam etmektedir. DenizBank, kısa süre içerisinde Türkiye’nin sayılı bankalarından biri haline gelmiştir. 2003 yılında çeşitli finansal hizmetleri aynı çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmak amacıyla DenizBank Finansal Hizmetler Grubu kurulmuştur. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 ilinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 751 şubesi ile 14 binin üzerinde çalışanı bulunmaktadır. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nda DenizBank’ın yanı sıra beş yerli ve üç uluslararası finansal iştirak, altı yerli finansal olmayan iştirak ve Bahreyn’de bir şube bulunmaktadır. DenizYatırım, Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, Intertech, DenizKültür, Ekspres Bilgi İşlem ve Ticaret, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş Grubun yerli; EuroDeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise uluslararası iştirakleridir.

www.denizbank.com, www.facebook.com/DenizBank, twitter.com/DenizBank

 

Sberbank Hakkında

1841 yılında kurulan, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, ülkedeki bankacılık sektörü aktiflerinin yaklaşık üçte birini elinde bulundurmaktadır. Sberbank’ın ana pay sahibi, Banka’nın sermayesinin %50’si + 1 adet paya sahip olan Rusya Merkez Bankası’dır. Banka’nın diğer payları, çok çeşitli yerli ve uluslararası yatırımcılara aittir. Sberbank, hizmetlerini Rusya’nın en büyük bankacılık dağıtım kanalı olan yaklaşık 14,3 bin adetlik şube ağı ile sunmaktadır. Sberbank, sahip olduğu yaklaşık 76,3 bin adetlik ATM ve self-servis terminalinden oluşan ATM ağının yanında sırasıyla 26,4 milyon kullanıcılı Sberbank Online internet bankacılığı uygulamaları ve 29,4 milyon kullanıcıya sahip olan Mobil Bank hizmetlerini içeren uzaktan erişimli kanallar yoluyla da bankacılık hizmetine katkı sağlamaktadır. Sberbank uluslararası faaliyetlerini Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesi’nde (Kazakistan, Ukrayna, Beyaz Rusya), DenizBank ile Türkiye’de, Sberbank Europe aracılığıyla İsviçre, Avusturya ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde ve aynı zamanda Almanya ve Çin’deki temsilcilikleri ile Hindistan’daki bir şubesiyle yürütmektedir.

 

Sberbank, Rusya Merkez Bankası tarafından verilen 1481 no’lu genel bankacılık lisansına sahiptir.

Bankanın resmi web siteleri: www.sberbank.ru, www.sberbank.com.

Bilgi için:

Bersay İletişim Danışmanlığı / 0212 337 51 00

Anıl Erbayrak / Tel: 0212 337 51 17 / GSM: 0553 317 46 06 anil.erbayrak@bersay.com.tr

Araç çubuğuna atla
Bitnami