“Yapım Lab” Bursu

Shortbyshort yönetmenlerimizin yeni kısa film çekmelerine yardımcı olmak adına gerek sektörden gerek sektör dışından sizlere kaynak ve destek yaratmak için yola çıktı. Yönetmenlerimizin Shortbyshort’a yükledikleri filmlerinin yıl sonu izlenme oranına göre ilk 10 a giren yönetmenlerinden bir kişiye Yapım Lab ve Zeynep Atakan’dan “TEMEL YAPIMCILIK ATÖLYESİ” bursu hediye ediliyor. Konu ile ilgili şartlar ve duyurular sayfalarımızdan ilan edilecektir.
İstanbul doğumlu Zeynep Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 1986-1999 yılları arasında reklam filmi sektöründe her alanda çalıştı ve yapımcı olarak uzmanlaştı.

1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu.
2010 yılında Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü kazandı. Atakan aynı yıl sinema alanında gençlere deneyim ve bilgi aktarmayı hedefleyen YAPIMLAB ATÖLYELERİNİ oluşturdu.
2014 yılında Uçan Süpürge “Bilge Olgaç Mesleki Başarı Ödülü”ne layık görülen Atakan’ın yapımcılığını üstlendiği son filmi Kış Uykusu 67. Cannes Film Festivali’nde en prestijli ödül olan Altın Palmiye (Palme d’Or) sahibi olmuştur.

Zeynep Atakan 2014 yılından beri Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum projesini hayata geçirmiş ve projenin direktörlüğüne devam etmektedir.
Avrupa Film Akademisi’nin yeni bir projesi olan ‘Genç İzleyici Ödülü’ çalışmasının Türkiye bölümünü organize etmektedir.

Zeynep Atakan, aynı zamanda Sabancı Vakfı tarafından oluşturulan Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmenidir.
Atakan, Avrupa Film Akademisi ve Asya Film Akademisi üyesidir.
Filmografi
2014 Kış Uykusu, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
2011 Bir Zamanlar Anadolu’da, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
2008 Üç Maymun, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
2006 İklimler, Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
2002 Hiçbiryerde, Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu
1999 Lola+Bilidikid, Yönetmen: Kutluğ Ataman
Network Üyelikleri
– EFA European Film Academy
– APSA Asia Pacific Screen Academy
– EWA European Women Audio

ozben_onal@maralbuyuksaracofficial

 

Araç çubuğuna atla
Bitnami