.

“Görüyoruz ki, ‘normal’ halimiz geri gelmeyecek, yeni bir normal içine doğacağız; yeni bir toplum oluşacak, yeryüzüyle yeni bir ilişki kuracağız, insan olarak yeni deneyimler yaşayacağız.”

― Charles Eisenstein

Antiviral Film Projesine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Proje özeti:

COVID-19 pandemisinde uluslararası çapta edinilen deneyimlerin farklı aşamalarını gösteren, farklı birer tema üzerine kurgulanan, kurmaca tarzında üç adet uzun metrajlı film oluşturmak vizyonuyla hareket etmekteyiz. Filmlerimizin teması şöyle olacak:

  1. Film: İzolasyon (Isolation)
  2. Film: İlişki (Connection)
  3. Film: Ortaya çıkış (Emergence)

Uzun metrajlı filmlerin her biri, virüsün sosyal, duygusal, fiziksel, ruhsal, ekonomik, politik ve diğer önemli etkilerini temel alan, uluslararası çapta hikayeler anlatan 6 ila 8 adet kısa filmden oluşacaktır. Covid-19 deneyimini ele alan dünyanın dört bir yanındaki 19 farklı ülkeden 19 farklı film yapım ekibi tarafından hazırlanmış toplamda 19 adet kısa film ve üretilmiş 19 proje üzerinden gösterime girecek.

Projenin amacı, bu krizin yarattığı kolektif deneyimi kayıt altına almak, dünyanın dört bir yanından işitilen seslere kulak vermek, uluslararası film yapımcıları ve müzisyenler için sosyal bir çalışma alanı oluşturmak ve COVID-19 için kurulan derneklere katkı sağlamaktır.

Neden şimdi?

Yaşadığımız tarih içerisinde ilk defa dünyadaki tüm topluluklar birleşti. Birbirimize olan bağlılığımız artık sorgulanamaz. Birlikteliğe olan açlığımız, bizi harekete geçmeye çağırıyor. Film yapımcıları olarak bizler, bu krizin içinden geçerken iyileştirici bir katarsis oluşturacak etkili hikayeler yaratarak bu sürece katkımızı sunabiliriz.

Bu büyük global trajedinin kor alevlerinden, güçlü bir sesi ve güçlü bir görüntüsü olan tamamen bambaşka bir eserler bütünü çıkabilir. Uluslararası çapta birlikte olmanın önemi henüz yeni anlaşılmakta. Bu paradigma değişimine biz de katılalım, paylaşılan bu empati ortamından faydalanarak, dünya topluluklarındaki yeni sesleri yaratıcı sürece dahil edelim.

Başvuruda İstenenler

Projeye katılmak isteyen yazar ve yönetmenler verilen üç temadan seçtikleri ile ilgili Türkçe ve İngilizce olarak hazırladıkları

Logline

Sinopsis

Treatman

Yönetmen görüşü

Bio (Geçmişte yaptıkları proje linkleri ile birlikte)

Seçtikleri Tema  (1. İsolation 2. Connection 3. Emergence)

bulut@shortbyshort.com adresine 05 Haziran 2020 tarihine kadar göndermeleri gerekiyor.

 

 

Planımız:

Senaryo geliştirme

Kurmaca kısa film senaryoları birçok şekilde geliştirilecektir:

Uzunluğu 10 ila 20 dakika aralığında olan kısa film senaryoları  pitch edilecek ve yaratıcı ekip ile nihai senaryoya dönüştürülecek.

Uluslararası senaryo yazarları, yeni seslere sahip, kendilerini geliştirmekte olan hikayelere mentörlük yapacak ve birlikte senaryo yazacaklar.

COVID-19 hakkında haberlerde çıkan telkin edici uluslararası hikayeler bir doküman halinde bir araya getirilecek ve yazarlara ilham olması adına, her hafta kolektif üyelerine e-mail yoluyla gönderilecek.

Her bir metraj, 6 ila 8 adet kısa filmden oluşacak, bu filmler, her bir filmin kurmaca temasına vurgu yapan ortak görsel motifler ve metaforik sembolizmle bir arada işlenecek. Geliştirme ekibi, bu temaları entegre edebilmek için yazarlarla birlikte çalışacak.

24 kısa film prodüksiyon aşamasına geçecek. İçlerinden 19’u 3 uzun metrajı oluşturacak. Hangi senaryoların prodüksiyon aşamasına geçeceğine ve son 3 metraja nasıl gireceğine geliştirme ekibi karar verecek. Geriye kalan, tamamlanmış olan filmler, dağıtım platformunda özel metrajlı içerik şeklinde yayınlanacak.

FİKRİMÜLKİYET Senaryoların geliştirme aşaması doğal olarak iş birliği gerektirdiğinden, projenin fikri mülkiyet hakları prodüksiyon şirketi ile finansörlere ait olacaktır. Finansman ve dağıtım modelimiz sayesinde, yazarlara ödeme yapılacak ve projede ortak sermaye oluşturulacaktır. Aşağıya bkz. finansman ve dağıtım.

Prodüksiyon Planı:

Her bir filmin ön prodüksiyonu, karantina sırasında gerçekleşecek. Aktif prodüksiyonlar, her bir ülkenin karantina bitiş tarihine göre başlatılacaktır.

Los Angeles’ta bulunan ana yapım ekibinin sorumlu olduğu alanlar aşağıdadır:

  • Genel koordinasyon
  • Hikâye / senaryo geliştirme
  • Finansman
  • Dağıtım

Ayrı bir yapım koordinatörü, her biri uzun metraj oluşturacak olan 6 ila 8 filmden sorumludur. Ekip, her bir uydu yapım ekibini destekleyerek, genel programa uyum, film entegrasyonu, tutarlılık sağlayacak ve uygun teslim sürelerini belirleyecek.

24 ülkede yapılacak olan destek prodüksiyonlarına bütçe sağlayacağız. Mevcut durum ve proje özellikleri öngörülemediğinden, üretilen her bir kısa filmin nihai 3 uzun metrajlı film içerisine eklenip eklenemeyeceğini garanti edemiyoruz.

 Mentörlük

Profesyonel film yapımcılarını ve müzisyenleri projeye katılan ekiplerle bir araya getirerek bir mentörlük koalisyonu oluşturuyor, dünyanın dört bir yanında uydu yapım firmaları kuruyoruz.

Danışman film yapımcıları projede yer alan yönetmenlere süpervizörlük sunacak ve danışman senaryo doktorları senaryoları düzeltme ve geliştirmek için atölyeler yapacak.

Finansman

Projemiz, özel sermaye yatırımcıları, kurumsal sponsorlar ve stüdyo ortaklıklarından oluşan bir grup tarafından finanse edilecektir.

Bireysel yapımcılar, kısa senaryoya ve prodüksiyonun yapılacağı ülkeye bağlı olarak,  bir bütçe talebinde bulunacaklar. Bazı ekipler kendi ülkelerinde bağış yoluyla veya film konseylerinden ya da devlet kurumlarından ek talepte bulunabilirler.

 

Dağıtım, Gelir ve Bağış

Antiviral Film Projesi yepyeni bir dağıtım modeli ile ortaklık kurmakta; bu oluşum, filmlerin birden fazla farklı platforma ulaştırılmasında yardımcı olacak.

Filmlerin dağıtımından sonra ortaya çıkan brüt kâr yüzdesi, her bir filmin ilgili ülkedeki yapımcılarına verilecek. Bu yüzdeler ilgili kısa filmin tüm üyeleri arasında paylaştırılacak.

Film hasılatının %20’si COVID ile ilgili yerel bir yardım kuruluşuna bağışlanacaktır.

 

Sorularınız için bulut@shortbyshort.com veya bulutreyhanoglu@gmail.com adresinden ulaşabilir gerektiğinde Skype veya Zoom üzerinden bir toplantı düzenleyebiliriz. Hazır olduğunuzda, pazarlama materyalleri, fotoğraflar ve biyografiler talep edecek ve size ait bu materyalleri kendi PR kampanyamızda kullanacağız.

Bu projenin bir parçası olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

 

İdari Yapımcılar ve Kurucular:

Darwin Shaw ve Will Hawkes, 30 küsur yıllık kolektif deneyime sahip film yapımcılarıdır.  Bu anın kendine has gücünün farkına varan Shaw ve Hawkes, oldukça geniş bir uluslararası film yapımcıları ağını harekete geçirdiler; şimdi ise bu yapımcılar projeyi hayata geçirmeyi bekliyor.

Darwin Shaw

Londra menşeli eski bir acil doktoru olan Darwin Shaw, daha sonra LAMDA’da klasik tiyatro eğitimi aldı ve CASINO ROYALE, HOMELAND ve HOUSE OF CARDS başta olmak üzere 40’ın üzerinde film ve TV projesinde yer aldı. Kendisi şu anda Suriye’deki iç savaşı konu alan bir TV dizisi geliştirmekte.

Will Hawkes

10 yılı aşkın süredir aktör ve direktör olarak çalışıyor. En son yönettiği proje olan R.V  birçok festivalden ödülle ayrıldı; ayrıca yarım milyon kez izlenen viral bir kampanyaya dönüştü . Will Hawkes, aynı zamanda, Big 6’te müşterileri olan bir seyirci analitik aracı, Nanocrowd’a danışmanlık yapmakta.

Margarita Di Monte

Proje Koordinatörü

Margarita Di Monte, kariyerine ilk olarak Dick Wolf’un Chicago Med, Fire and PD’sinin Üretim Tasarımında başladı. Kendisi daha sonra CAA’daki Agency World’e katıldı, buradaki TV Lit departmanında hem yerli hem yabancı yazarlar, direktörler ve yapımcılarla birlikte çalıştı. Di Monte halihazırda, Hulu, Fox, ABC, FX, Freeform, Natgeo ve Disney + için TV dizileri geliştiren Walt Disney şirketinde çalışmakta.

Emily Skoggard

Strateji Direktörü Toronto, Kanada

Emily Skoggard, Uluslararası Film İşletmesi yüksek lisans mezunu. Film yapımı, iş geliştirme ve fonlama alanlarında 10 yılı aşkın uluslararası ve multi-disipliner deneyime sahip. Kendisi pazarlama, markalaşma, yerleştirme ve strateji alanlarında uzman danışman olarak görev yapmakta.

Nikit Doshi

Uluslararası Prodüksiyon Koordinatörü / Prodüktör: ABD/Kenya/Hindistan

Kenya doğumlu Nikit Doshi Avustralya ve Hindistan’da yaşadı; halihazırda Los Angeles’ta ikamet etmekte. Burada The American Film Institute MFA Producing programına katıldı. Nikit Doshi Alpas Entertainment’ın kurucusu, THE JOURNEY IS THE DESTINATION filminin ortak finansörü ve ortak yapımcısıdır. Film, Uluslararası Toronto Film Festivalinde prömiyerini yaptı ve halihazırda Netflix’te yayında.

Skip to toolbar
Bitnami